7 ważnych wskazówek, dzięki którym zaprojektujesz kuchnię swoich marzeń
Mówi się, że kuchnia to serce domu i coś w tym jest, bo czy tego chcemy, czy nie, przygotowywanie posiłków stanowi dosyć istotny element życia wielu z nas. A i podobno najlepsze spotkania towarzyskie odbywają się właśnie tam. Ważne zatem, by było to miejsce nie tylko wizualnie spełniające nasze oczekiwania, ale i takie, w którym funkcjonowanie jest prawdziwą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, gdzie każdy centymetr wykorzystany jest w sposób przemyślany i rozsądny.
Warto więc pokusić się o indywidualny projekt kuchni, która będzie w pełni dopasowana do wymiarów pomieszczenia, naszego gustu, a nawet takich kwestii, pozornie nieistotnych, jak wzrost czy zasoby czasowe, jakimi dysponujemy na co dzień. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych zasad, które pozwolą Wam zaprojektować kuchnię idealną.
1. Wysokość zabudowy
Zarówno wysokość dolnych, jak i górnych szafek odgrywa dosyć istotną rolę, jeśli chodzi o komfortowe korzystanie z kuchni. Nie powinna być ona przypadkowa, lecz dostosowana do naszego wzrostu, po to, aby nie obciążać kręgosłupa przy nadmiernym schylaniu np. krojąc warzywa i nie trudzić się nadto przy wyciąganiu zastawy czy akcesoriów z górnej części zabudowy. Standardowa wysokość powierzchni roboczej wynosi 85 cm i będzie odpowiednia dla osób o wzroście +/-170 cm, ale niestety, dla tych, którzy mierzą 180 cm i więcej, takie rozwiązanie już nie będzie dobre – wówczas polecamy montować blaty na wysokości 90 cm. Co do zasady przyjęło się, iż optymalną wysokość blatu roboczego powinno wyznaczać się odmierzając 10-15 cm od zgięcia w łokciu (przedramię należy ustawić równolegle do podłogi).
Szafki wiszące montujemy zazwyczaj w odległości 55-60 cm od blatu roboczego, ale i tu możemy dokonać pewnych modyfikacji. Jeśli jesteś niskiego wzrostu bądź wysokość pomieszczenia, w jakim będzie znajdować się zabudowa, jest nieco mniejsza od standardowej, wówczas szafki można powiesić na nieco niższym pułapie. Samą wysokość górnej części zabudowy warto dostosować do ilości naczyń, akcesoriów, jaką przywykliśmy używać w kuchni. Jeśli masz w swojej kolekcji kilka rodzajów zastawy, cały arsenał misek i pojemników, dobrze byłoby pomyśleć o maksymalnym wykorzystaniu górnej przestrzeni, gdzie będziesz mógł chować wszystkie przedmioty, z których nie korzystasz zbyt często.
2. Trójkąt roboczy
To tajemnicze dla niektórych pojęcie okazuje się być podstawowym elementem wygodnego funkcjonowania w kuchni. Chodzi o zachowanie takich odległości między lodówką, zlewozmywakiem, a kuchenką i blatem roboczym, byśmy nie musieli nadto „nabiegać się” przy przygotowywaniu posiłków oraz by korzystanie z kuchni było bezpieczne i nie ograniczało wydajności sprzętów AGD. Zasadniczo wydzielamy 5 głównych stref
A. Strefa zapasów – tutaj powinna znaleźć się lodówka, a tuż przy niej przynajmniej 40 cm odcinek blatu, na którym swobodnie będziemy mogli położyć produkty potrzebne do gotowania czy zakupy.
B. Strefa przechowywania – w niej umieszczamy garnki, sztućce czy wszelkie przybory, z których będziemy korzystać w trakcie gotowania
C. Strefa do mycia i sprzątania – zlewozmywak, zmywarka, kosz – powinna znajdować się między lodówką, gdzie często wkładamy produkty wymagające wcześniejszego umycia, a blatem roboczym, z którego zbieramy resztki jedzenia i opakowania mające trafić do kosza czy naczynia, które należy umyć.
D. Strefa przygotowywania posiłków – kuchenka – powinna znajdować się w sąsiedztwie zlewozmywaka, ale nie bliżej niż 60 cm, co wpływa na bezpieczeństwo (wyobrażmy sobie rozgrzany olej na palniku i chlapiącą z kranu wodę), oraz komfort gotowania, gdyż zazwyczaj potrzebujemy mieć „pod ręką” wszystkie składniki potrawy, co zajmuje niemałą ilość miejsca. Umieszczenie kuchenki obok zlewu docenimy przy tak prozaicznych czynnościach, jak odcedzanie makaronu czy ziemniaków, kiedy nie chcemy pokonywać zbyt dużych odległości z gorącym garnkiem w ręku.
3. Maksymalne wykorzystanie miejsca i estetyka pomieszczenia
Często kuchnia pełni także rolę spiżarenki, w której przechowujemy zapasy jedzenia czy przetwory, dlatego warto pokusić się o takie rozwiązania, które pozwolą na stosunkowo niewielkiej przestrzeni w komfortowy sposób pomieścić jak najwięcej produktów. Świetnym pomysłem są obrotowe systemy montowane w szafkach narożnych, które umożliwiają dotarcie w nawet najgłębsze zakamarki. Systemy typu cargo, gdzie zestaw półek lub koszy wysuwany jest jednocześnie i może być montowany w nawet najbardziej wąskich przestrzeniach z pewnością sprawdzi się do przechowywania słoików, butelek czy wąskich naczyń. Dosyć nowoczesnym, lecz niezwykle przydatnym rozwiązaniem okazują się być również odpowiednio wyprofilowane szuflady zamontowane tuż pod zmywakiem – świetne miejsce na przechowywanie zapasowych ściereczek, gąbek czy innych akcesoriów.
Ciekawym pomysłem jest zamontowanie dozownika do mycia naczyń w blacie – unikamy wówczas stawiania niezbyt estetycznych butelek, które w dodatku często pozostawiają na powierzchni plamy z resztek płynu. Pozostając w temacie zmywania, dobrze jest przemyśleć wielkość zlewu. Jeśli nie planujesz kupna zmywarki bądź posiadasz sporo naczyń, które mogą zniszczyć się przy myciu mechanicznym, podejmiesz dobrą decyzję, jeśli zdecydujesz się na duży, pojemny zlew. Niewielki, jednokomorowy zlew świetnie natomiast sprawdzi się, gdy ręcznie zmywasz naprawdę niewiele – wówczas zaoszczędzoną powierzchnię można wykorzystać na większy blat roboczy, którego nigdy dosyć.
Fronty bez uchwytów, otwierane „na dotyk” ucieszą z pewnością wielu wielbicieli gotowania, którzy doskonale znają te sytuacje, kiedy dłonie są całe w cieście, a potrzebujemy dodatkowej porcji mąki znajdującej się w szafce – wystarczy otworzyć je np. łokciem, aby uniknąć w ten sposób zabrudzenia wszystkie wokół. W dobie segregacji śmieci idealną opcją okazują się szuflady z pojemnikami na odpady, które są bardzo łatwe do utrzymania w porządku – można je bez problemu wyciągać, opróżnić zawartość i umyć.
4. Wysoka jakość materiałów
Kuchnia to miejsce szczególnie „eskploatowane” niemalże w każdym domu. Bardzo często przecieramy blaty, kroimy na nich warzywa, przesuwamy przedmioty, otwieramy szafki, a i nawet wirtuozom sztuki kulinarnej zdarza się wylać coś gorącego czy upuścić ciężki przedmiot, dlatego niezmiernie ważne jest, aby surowce, z których wykonane są meble, były jak najlepszej jakości, co pozwoli cieszyć się nimi przez wiele, wiele lat.
5. Fronty przeszklone czy zabudowane? Zdobione czy gładkie?
Fronty przeszklone to dobry wybór, jeśli masz piękną kolekcję filiżanek, talerzy, zdobionych miseczek i chcesz je wyeksponować – wówczas mogą stać się naprawdę rewelacyjną ozdobą kuchni. Jeśli natomiast masz słabość do rozgardiaszu, polecamy jednak wybierać zabudowane fronty, które ukryją to, czego pokazywać byśmy nie chcieli. Styl frontów należy dopasować nie tylko do swojego gustu, ale i możliwości czasowych. Zdobione powierzchnie, z licznymi detalami, choć są piękne, wymagają jednak poświęcenia większej ilości czasu przy sprzątaniu, więc jeśli cierpisz na jego deficyt, klasyczny design polecamy stworzyć przy pomocy odpowiednich wzorów oklein. Podobnie, gdy chodzi o uchwyty – te proste, gładkie będą o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości.
6. Oświetlenie
Często przygotowujemy posiłki wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy na zewnątrz jest zupełnie ciemno, stąd bardzo ważne jest, by komfort pracy w kuchni zapewnić sobie także przez odpowiednie oświetlenie. Tym bardziej, jeśli lubimy fotografować nasze potrawy i dzielić się tymi ujęciami ze światem. Rozsądnie jest zamontować oświetlenie podszafkowe, które doświetli blat. Może być ono zarówno w postaci lampek, jak i taśmy LED.
7. Gniazdka
Blender, mikser, czajnik, toster, ekspres do kawy, lodówka – wszystkie te sprzęty wymagają dostępu do prądu. Projektując kuchnię warto zatem wziąć pod uwagę rozmieszczenie gniazdek eletrycznych w pomieszczeniu, tak byśmy w przyszłości nie musieli korzystać z niezbyt estetycznych przedłużaczy bądź podłączać sprzęty w miejscach zupełnie do tego nie przeznaczonych. Dla minimalistów świetnym rozwiązaniem będą gniazdka chowane w blacie, które pozostają ukryte, jeśli akurat nie są potrzebne.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w zaprojektowaniu kuchni idealnej. Pamiętaj również, że grono naszych ekspertów jest zawsze do Twojej dyspozycji – możesz skontaktować się z nami, jeśli tworzenie projektu sprawia Ci jakiekolwiek trudności. Zobacz również nasze Social Media – link