Góra

Meblotex

Pielęgnacja mebli-porady i cenne wskazówki

Pielęgnacja mebli-porady i cenne wskazówki. Zainwestowałeś w wymarzone meble – idealnie dopasowane do Twojego gustu, solidne, funkcjonalne. Zapewne trafiłeś na ten artykuł,ponieważ zastanawiasz się, jak o nie dbać, by służyły Ci jak najdłużej. Trafiłeś bardzo dobrze – mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rad, które są nie tylko skuteczne, ale te żbardzo łatwe do wdrożenia w życie. Jednym z ważniejszych elementów dbania o drewno jest jego zakonserwowanie, a proces ten ma wielorakie znaczenie, gdyż chroni mebel przed powierzchownymi uszkodzeniami oraz wpływa na efekty
wizualne – podkreśla kolor, wydobywa piękno słojów, chroni przed blaknięciem, a także ułatwia utrzymanie w czystości. Wybieramy między woskiem, lakierem i olejem. Wszystko zależy od tego, czym pierwotnie materiał został zabezpieczony – te informacje uzyskasz od producenta.

Zabiegi konserwujące przeprowadzamy co kilka miesięcy. Bardzo ważne jest, by do tego celu wybierać produkty wysokiej jakości i ściśle trzymać się zaleceń zamieszczonych na etykiecie – tylko wtedy możemy być pewni zadowalającego efektu. Specyfik konserwujący nakładamy wyłącznie na dobrze oczyszczoną powierzchnię. Mebel czyścimy przy użyciu dedykowanego do tej czynności profesjonalnego produktu nałożonego na ściereczkę z miękkiej mikrofibry, która przecieramy powierzchnie zgodnie z kierunkiem usłojenia. Osobną, czystą mikrofibrą wycieramy wytrącony brud. Jeśli meble są mocno zakurzone, warto je najpierw odkurzyć przy pomocy delikatnej miotełki czy odkurzacza z zamocowaną odpowiednią końcówką do mebli.

 

Pielęgnacja mebli-porady i cenne wskazówki

Pielęgnacja mebli-porady i cenne wskazówki
Panele 3D – Meblotex

 

Meble olejowane


Olej aplikujemy wzdłuż słojów używając do tego miękkiego wałeczka lub pędzla, czynność powtarzamy 2-3 razy zachowując około godzinne odstępy czasu. Nakładamy dość sporo oleju (pracując na niewielkich fragmentach), ponieważ nadmiar wsiąknie w drewno, a to, co ewentualnie pozostanie na powierzchni po godzinie możemy zetrzeć ściereczką. Warto dodać, że np. meble salonowe, które nie są
nadmiernie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, jak wilgoć czy promieniowanie UV możemy zabezpieczyć dobrej jakości olejem spożywczym – rzepakowym czy kokosowym. W kuchni i w łazience raczej proponujemy używanie profesjonalnych olejów do drewna, gdyż zawierają one składniki przeciwgrzybicze, przeciw pasożytnicze. Meble, które posiadamy „z odzysku” czy też takie, o które po prostu wcześniej nie dbaliśmy, warto przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, aby otworzyć pory drewna i ułatwić wsiąkanie oleju oraz usunąć ewentualne zarysowania, nierówności.

Meble woskowane

Woskowanie mebli możemy wykonać zarówno specjalistycznymi preparatami syntetycznymi, jak i naturalnymi – np. woskiem pszczelim. Niezależnie od wyboru specyfiku, nie wolno zapominać o zasadzie, że nakładamy dwie, cienkie warstwy, zamiast jednej grubszej. Podobnie jak przy olejowaniu, pracujemy fragmentarycznie, kolistymi ruchami dokładnie wcierając wosk w konkretne miejsce przy pomocy miękkiej ściereczki. Na koniec cały mebel polerujemy wzdłuż słojów.


Meble lakierowane

 


Wybierając produkt konserwujący meble lakierowane, koniecznie warto zwrócić uwagę, jakie wykończenie zapewnia, ponieważ innego środka użyjemy chcąc uzyskać matową powierzchnię, a innego, jeśli zależy nam na głębokim blasku. Preparat aplikujemy przy pomocy ściereczki, dokładnie, ale w delikatny sposób. Pracujemy spokojnie, na niewielkich fragmentach powierzchni. Finalnie należy przetrzeć mebel mikrofibrą, aby pozbyć się ewentualnego nadmiaru produktu, a w przypadku błyszczących powierzchni możemy pokusić się o polerowanie.

Niezależnie od sposobu konserwacji, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach

  • unikamy umieszczania mebli w pobliżu źródeł ciepła – kaloryferów, kominków, piecyków. W przypadku
    ogrzewania podłogowego meble można odizolować przy pomocy filcowych podkładek.
  • wilgoć także nie jest sprzymierzeńcem drewnianych mebli, dlatego ważne jest, by unikać ich
    zachlapania, przemoczenia. Zalane powierzchnie natychmiastowo osuszamy przy pomocy chłonnej
    ściereczki czy ręcznika kuchennego. Warto również zadbać o prawidłową wentylację w pomieszczeniach
    takich jak kuchnia czy łazienka oraz o odpowiednią temperaturę pomieszczeń w granicach 20-25 stopni.
  • dbamy o to, by na meblach nie stawiać gorących przedmiotów – kubków, garnków, ale także wszystkich
    tych rzeczy, które mogą zarysować powierzchnię. Stół w jadalni warto nakryć obrusem, tak aby nie
    zarysował się przy przesuwaniu talerzy czy filiżanek. Dobrym rozwiązaniem są także bieżniki na komodach, na których kładziemy ramki ze zdjęciami czy pamiątki z wyjazdów.
  • bieżące czyszczenie mebli przeprowadzamy przy użyciu delikatnej miotełki do zmiatania kurzu oraz
    lekko(!) zwilżonej wodą ściereczki z mikrofibry. Powinniśmy zapomnieć o stosowaniu mocnych
    detergentów, zwłaszcza takich jak płyn do naczyń. Jeśli zależy nam na właściwościach antystatycznych
    dobrym wyjściem będzie poproszenie zaznajomionego z tematem sprzedawcy w sklepie o profesjonalny
    środek czyszczący meble.

Jeżeli spodobał ci się nasz wpis, zapraszamy do lektury następnych – zobacz więcej